Rabu, 27 April 2016

Aczkolwiek kamienie ogrodzenia te s�� z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek głazy sztachetki te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że niekiedy mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce a także stosunkowo atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym drobi albo od razu ociosuje, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz przesyła do miejsca budowy ogrodzenia z plastiku na plot i furtę sztachetowa. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak związany lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), podczas gdy związki wapnia -wapnistym. Prócz podstawy zlepiających występują tam też różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na ogrodzenie PVC na plot i furtę ze sztachetek, przybierają one wtenczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak wielkich złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o symetrycznych zarysach, użytkowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy asyście specjalistycznych klinów i dłut na małe, nieregularnych konturów odłamki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachetki z PCV używa się dodatkowo wapienie - skały aluwialne, powstałe z uzbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż a także ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować promowane na sztachety z PCV na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo tracą połysk. Wapienie wolno wykorzystać do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przydają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru i naszych upodobań kształt kamiennych tafel może być przeróżny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ogrodzenie PVC na plot i furtę ze sztachet buduje się z kamieni przeróżnego konturu, ułożonych na kamiennym względnie betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród odłamków o niesymetrycznych konturach, powinno się je odpowiednio zestawiać tzn. tak, aby forma każdego następnego zespalał się z uprzednim. Aby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe luki w środku wolno wypełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Ogrodzenia z plastiku z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać także do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do kamieni mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz niskich temperatur ekspresowo niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają również mchem a także glonami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać brud z nawierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Sprofilowane firmy czyszczą kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak potrzebujemy, żeby kamienie na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar